Fatih Kıran

 

28 06 1979  – ARTVİN – HOPA doğumluyum. İlk ve orta öğretimini Artvin-Hopa ilçesinde tamamladım.

2003 Gürcüstan Devlet Spor Akademisi Ve Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunuyum. 1998 Tarihin de Gürcistan’a Öğretmenlik hayaliyle gittim. Daha sonraları özellikle son iki sene bazı iş adamlarıyla tanıştım ve fikir alışverişinde bulunduk. Bir süre sonra bu iş adamlarını kendime model almaya başladım.

Bundan dolayı öğretmenlik hayalimden soğumaya başladım. Geleceğimle ilgili sürekli planlar yapıyordum. Daha sonra düşünüp araştırdım ve bunun da Tarım ve Hayvancılık olduğuna karar verdim. İlk etapta 10 dönümlük Kivi bahçesi kurmak istiyordum. Babamın da desteğiyle 5 yıl içerisinde 12 dönümlük kivi bahçesini kurduk.

Bu arada Kafkas Arı ırkı merak uyandırdı. 1 aylık Arıcılık kursundan sonra sertifikamı aldım. Bu işe de amatörce Kestane Balı üretimi adı altında başladım.

YABAN MERSİNİ diye bir meyvenin çok faydalı ve getirisinin de iyi olduğunu öğrendim. Artvin ilinde 2 haftalık yaban mersini kursu açılacağını öğrendim ve kursa katılıp sertifikamı aldım. Kesinlikle bu meyveyi yapma kararı aldım. İlk etap ta bin adet yaban mersini fidesi satın aldım.

Kivi tarımından olan pratik bilgime ihtiyaç duyduğumu gözlemledim ve uyguladım. Fidelerde çok hızlı büyüme ve çoğalma gözlemledim. Aynı zamanda kendi yaban mersini bahçemden elde ettiğim çeliklerden fide üretimine de başladım. 2013 tarihinden itibaren yaban mersini meyve satışı başlayacakdır.

Hedefim 2020 tarihine kadar yaban mersini ağaç sayısını 45 bin ağaç sayısına çıkarmak.